WIADOMOŚCI

Powrót do pracy przed wyrokiem

Trudno sobie wyobrazić codzienną współpracę pracodawcy i pracownika
przywróconego do pracy w trakcie niezakończonego przed sądem sporu. W takiej
sytuacji niewiele trzeba, aby pojawił się kolejny konflikt. Tymczasem
izolowanie pracownika może być uznane za przejaw mobbingu, a to już krok to do
wytoczenia nowego procesu — mówi dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska, radca
prawny, partner w kancelarii Raczkowski Paruch.

Sąd będzie mógł nakazać zatrudnienie zwolnionego pracownika nim sprawa znajdzie ostateczny finał. Ale czy to nie wywoła kolejnych konfliktów w firmie?

Niedługo sprawy sądowe w sprawach pracowniczych będą przebiegać nieco inaczej niż dotychczas. To m.in. skutek wprowadzenia postępowania przygotowawczego w procesach cywilnych, które obejmie również spory między pracodawcami i pracownikami. Zmiany te, uchwalone 4 lipca tego roku, zaczną obowiązywać za dwa miesiące, od 7 listopada. Nowy tryb procedury prowadzenia sporów z zakresu prawa pracy przynosi obszerna nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.). Uchylono nią dotychczasowe wstępne badanie sprawy i czynności wyjaśniające podejmowane przez sędziego po wniesieniu sprawy. Ich rolę będzie w pewnym sensie pełniło posiedzenie przygotowawcze, prowadzone w trybie niejawnym, o odformalizowanym charakterze. Ma ono przyczynić się do skrócenia procesów.

Nowa procedura postępowania

W przypadku spraw pracowniczych dla sprawnego przebiegu ich rozstrzygania przyjęto też zasadę, że jeżeli w piśmie wszczynającym postępowanie będą braki, strona je wnosząca zostanie wezwana do ich usunięcia tylko wówczas, gdy uniemożliwią one przeprowadzenie posiedzenia przygotowawczego z jej udziałem czy utrudnią nadanie sprawie prawidłowego biegu. Posiedzenie to ma także służyć w razie potrzeby ustaleniu przez sąd dowodów do przeprowadzenia z urzędu, a także wyjaśnieniu innych okoliczności istotnych dla prawidłowego i szybkiego rozpoznania sprawy. Generalnie rzecz biorąc, celem postępowania przygotowawczego jest rozwiązanie sporu bez potrzeby odbywania dalszych spotkań, zwłaszcza rozprawy.

Jeżeli nie uda się zakończyć konfliktu na tym etapie, zostanie sporządzony — z udziałem stron — plan rozprawy. Ten nowy tryb reguluje w znowelizowanym k.p.c. dodany do niego rozdział 2a „Organizacja postępowania”. Wynika z niego, że sędzia będzie nakłaniał też do ugody i będzie mógł pouczyć strony o prawdopodobnym wyniku sprawy, biorąc pod uwagę zgłoszone twierdzenia i dowody.

— Spodziewamy się, że sądy pracy będą chętnie...

Pozostała zawartość serwisu jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.

Aby mieć do niego dostęp: Zaloguj się lub Sprawdź ofertę

LexBiznes

Akty prawne – Orzecznictwo - Wzory pism i umów

Prowadź biznes zawsze zgodnie z prawem!

CZYTAJ TAKŻE

Spierasz się? A masz na to dokument? Fintechy wciąż czekają na licencje Słabsza koniunktura pogrąża eksporterów Mikrusy nie przetrwają podwyżki płac
Spierasz się? A masz na to dokument? Sąd wezwie świadka w ostateczności, gdy inne dowody nie będą w stanie potwierdzić faktów lub im zaprzeczyć. To jedna z nowych reguł w sprawach gospodarczych, która ma przyspieszyć procesowanie Fintechy wciąż czekają na licencje Wydawanie zezwoleń, które umożliwiają świadczenie usług związanych z dostępem do kont bankowych, idzie powoli. A konkurencja z zagranicy nie śpi Słabsza koniunktura pogrąża eksporterów Wzrost liczby restrukturyzacji i upadłości mocno wyhamował. Dobrą passę lada chwila może przerwać spowolnienie w Europie Zachodniej Mikrusy nie przetrwają podwyżki płac Skokowy wzrost płacy minimalnej będzie gwoździem do trumny dla wielu małych i średnich przedsiębiorstw
UZYSKAJ DOSTĘP

Chcesz przetestować system informacji prawnej dla biznesu LexBiznes?

Skontaktuj się z nami i uzyskaj dostęp do systemu informacji prawnej stworzonego z myślą o Twoich potrzebach.

SPRAWDŹ CENNIK

801 801 771

812 812 971

Napisz - odezwiemy się do Ciebie

(czytaj) WYŚLIJ
Wiadomość została wysłana

Strona
używa plików
cookies.
Polityka prywatności.

Akceptuję