Powrót do pracy przed wyrokiem
08 września
Sąd będzie mógł nakazać zatrudnienie zwolnionego pracownika nim sprawa znajdzie ostateczny finał. Ale czy to nie wywoła kolejnych konfliktów w firmie?
Niedługo sprawy sądowe w sprawach pracowniczych będą przebiegać nieco inaczej niż dotychczas. To m.in. skutek wprowadzenia postępowania przygotowawczego w procesach cywilnych, które obejmie również spory między pracodawcami i pracownikami. Zmiany te, uchwalone 4 lipca tego roku, zaczną obowiązywać za dwa miesiące, od 7 listopada. Nowy tryb procedury prowadzenia sporów z zakresu prawa pracy przynosi obszerna nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.). Uchylono nią dotychczasowe wstępne badanie sprawy i czynności wyjaśniające podejmowane przez sędziego po wniesieniu sprawy. Ich rolę będzie w pewnym sensie pełniło posiedzenie przygotowawcze, prowadzone w trybie niejawnym, o odformalizowanym charakterze. Ma ono przyczynić się do skrócenia procesów.
Nowa procedura postępowania
W przypadku spraw pracowniczych dla sprawnego przebiegu ich rozstrzygania przyjęto też zasadę, że jeżeli w piśmie wszczynającym postępowanie będą braki, strona je wnosząca zostanie wezwana do ich usunięcia tylko wówczas, gdy uniemożliwią one przeprowadzenie posiedzenia przygotowawczego z jej udziałem czy utrudnią nadanie sprawie prawidłowego biegu. Posiedzenie to ma także służyć w razie potrzeby ustaleniu przez sąd dowodów do przeprowadzenia z urzędu, a także wyjaśnieniu innych okoliczności istotnych dla prawidłowego i szybkiego rozpoznania sprawy. Generalnie rzecz biorąc, celem postępowania przygotowawczego jest rozwiązanie sporu bez potrzeby odbywania dalszych spotkań, zwłaszcza rozprawy.
Jeżeli nie uda się zakończyć konfliktu na tym etapie, zostanie sporządzony — z udziałem stron — plan rozprawy. Ten nowy tryb reguluje w znowelizowanym k.p.c. dodany do niego rozdział 2a „Organizacja postępowania”. Wynika z niego, że sędzia będzie nakłaniał też do ugody i będzie mógł pouczyć strony o prawdopodobnym wyniku sprawy, biorąc pod uwagę zgłoszone twierdzenia i dowody.
— Spodziewamy się, że sądy pracy będą chętnie...
Pozostała zawartość serwisu jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.
Aby mieć do niego dostęp: Zaloguj się lub Sprawdź ofertę
LexBiznes
Akty prawne – Orzecznictwo - Wzory pism i umów
Prowadź biznes zawsze zgodnie z prawem!
NAJNOWSZE
Bankrut może ocalić dom 10 lutego Napraw błąd, a kary nie będzie 3 lutego Ulga na złe długi także w CIT i PIT 11 grudnia Spierasz się? A masz na to dokument? 13 listopada Fintechy wciąż czekają na licencje 14 października Słabsza koniunktura pogrąża eksporterów 30 września Mikrusy nie przetrwają podwyżki płac 29 wrześniaCZYTAJ TAKŻE
Chcesz przetestować system informacji prawnej dla biznesu LexBiznes?
Skontaktuj się z nami i uzyskaj dostęp do systemu informacji prawnej stworzonego z myślą o Twoich potrzebach.
SPRAWDŹ CENNIK801 801 771
812 812 971
Napisz - odezwiemy się do Ciebie
(czytaj) Wiadomość została wysłana