Napraw błąd, a kary nie będzie
03 lutego
Naruszenie przepisów w pierwszych miesiącach prowadzenia firmy nie musi kończyć się grzywną. Pod warunkiem, że nie będzie rażące. Czyli jakie?
Polski ustawodawca postanowił wybaczać pomyłki, za które grożą finansowe sankcje — przede wszystkim tym, którzy mają niewielkie doświadczenie w biznesie. Wprowadził przepisy o tzw. prawie do błędu, z którego od tego roku mogą korzystać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.
Wezwanie albo oświadczenie
Takie uprawnienie wprowadzono do Prawa przedsiębiorcy. Szczegóły reguluje jego nowy art. 21a. Zgodnie z nim na łagodne traktowanie mogą liczyć osoby wpisane do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), które naruszą prawo związane z prowadzonym biznesem w jego początkowym etapie, czyli w okresie 12 miesięcy od dnia podjęcia działalności po raz pierwszy, albo ponownie po upływie co najmniej 36 miesięcy od daty jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia.
Podjęcie w związku z tym przez organ państwowy postępowania mandatowego albo w sprawie nałożenia administracyjnej kary pieniężnej nie musi jednak zakończyć się jej wymierzeniem. Organ ma najpierw wezwać przedsiębiorcę do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości i ich skutków, jeśli takie nastąpiły. Powinien przy tym wyznaczyć termin na naprawienie sytuacji.
— Termin ten powinien uwzględniać okoliczności konkretnej sprawy, tak aby przedsiębiorca miał realną możliwość naprawienia popełnionego błędu — zwraca uwagę Andrzej Dmowski, adwokat z kancelarii Russell Bedford.
Nie w każdym przypadku przedsiębiorca będzie wzywany do usunięcia naruszeń i ich skutków. W postępowaniu mandatowym funkcjonariusz lub inspektor może odebrać od przedsiębiorcy tylko pisemne oświadczenie, że zostanie to zrobione w wyznaczonym terminie. W „nagrodę” za wywiązanie się z nakazu wskazanego w wezwaniu bądź z zobowiązania złożonego w oświadczeniu organ prowadzący postępowanie powinien odstąpić od nałożenia lub wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej. W wydanej w takiej sytuacji decyzji poprzestanie na odpowiednim pouczeniu przedsiębiorcy.
— Przedsiębiorca nie może zatem zostać ukarany zarówno w postępowaniu przed danym organem, jak i w wyniku przeprowadzonego postępowania sądowego — wyjaśnia adwokat.
Ale może być i tak, że jeżeli przedsiębiorca popełni wykroczenie lub wykroczenie skarbowe, to również bez decyzji urzędowej kara nie będzie mu groziła, gdy tę sytuację naprawi, np. wpłacając zaległy podatek. To oznacza, że prawo do błędu przysługuje także w przypadku dobrowolnego usunięcia naruszenia prawa oraz jego skutków przed wezwaniem organu lub złożeniem pisemnego oświadczenia. Należy jednak o tym powiadomić urząd, składając tzw. czynny żal, na co zwraca uwagę Marta Serafin, doradca podatkowy, współpracująca z firmą inFakt.
Czynny żal nie od dziś
...
Pozostała zawartość serwisu jest dostępna jedynie dla zarejestrowanych użytkowników.
Aby mieć do niego dostęp: Zaloguj się lub Sprawdź ofertę
LexBiznes
Akty prawne – Orzecznictwo - Wzory pism i umów
Prowadź biznes zawsze zgodnie z prawem!
NAJNOWSZE
Bankrut może ocalić dom 10 lutego Napraw błąd, a kary nie będzie 3 lutego Ulga na złe długi także w CIT i PIT 11 grudnia Spierasz się? A masz na to dokument? 13 listopada Fintechy wciąż czekają na licencje 14 października Słabsza koniunktura pogrąża eksporterów 30 września Mikrusy nie przetrwają podwyżki płac 29 wrześniaCZYTAJ TAKŻE
Chcesz przetestować system informacji prawnej dla biznesu LexBiznes?
Skontaktuj się z nami i uzyskaj dostęp do systemu informacji prawnej stworzonego z myślą o Twoich potrzebach.
SPRAWDŹ CENNIK801 801 771
812 812 971
Napisz - odezwiemy się do Ciebie
(czytaj) Wiadomość została wysłana